Przejdź do treści

Praca zdalna – wady i zalety

Jadalniany drewniany stół na którym stoi laptop z wyśwetloną główną stroną google, obok gazeta i kwiaty

Praca zdalna stała się w ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem i wygląda to, że zostanie z nami na stałe. Do pracodawców doszło nagle, że pracownik może wykonywać swoje zadania równie efektywnie w domu jak w biurze, wielu zauważyło ogrom korzyści i oszczędności dla siebie, jak choćby rezygnację z wynajmu biura. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że to rozwiązanie idealne dla obu stron. Jak jest w rzeczywistości? Czy praca w domowym zaciszu jest dla każdego?

Wady pracy zdalnej

 • oddzielenie przestrzeni prywatnej od zawodowej – najtrudniejszym zadaniem może okazać wyznaczenie czasu na pracę i trzymanie się go tak, by nie odkładać spraw na później… Na popołudnie czy wieczór, który ma być czasem na odpoczynek lub dla rodziny. Jeżeli dodatkowo dzieci zostają z Tobą w domu czasem ciężko odmówić im wspólnej zabawy lub wyjścia na spacer.
 • domowe rozpraszacze – zmora home office 😉 Przecież wstawienie prania, zupy czy ogarnięcie mieszkania to tylko chwila… Ta chwila jednak może jednak całkowicie zdezorganizować naszą pracę.
 • organizacja miejsca pracy – często w naszych domach brakuje przestrzeni, w której w spokoju i ciszy możemy skupić się na naszych zawodowych obowiązkach. Oczywiście można pracować przy jadalnianym stole, ale czy wszystko co dzieje się wokół nie bywa zbyt rozpraszające a ciągłe przekładanie dokumentów z miejsca na miejsca irytujące?
 • brak kontaktu z innymi ludźmi – chyba największa bolączka pracy zdalnej 😉 Nie ma co ukrywać, że wiele z nas chodzi do pracy z radością właśnie ze względu na rozmowy z koleżankami, wspólną kawę czy obiad. Ekstrawertycy, zastanówcie się dwa razy 😉
 • monotonia – praca w domu, potem obowiązku w domu, a na koniec odpoczynek w domu… To szybko może się znudzić, a już na pewno tym, którzy lubią być w ciągłym ruchu i lubią, kiedy wokół dużo się dzieje.

 

Zalety pracy zdalnej

 • elastyczność – zazwyczaj podczas pracy zdalnej można pozwolić sobie na pewną elastyczność w godzinach pracy, a jeżeli nie pracujesz w ściśle określonych ramach czasowych a jesteś rozliczana za efekty to masz już całkowitą dowolność. Drzemka dziecka, popołudnie, wieczór? Sama wybierasz, kiedy chcesz pracować.
 • niezależność – Twój dzień pracy kończy się wtedy, gdy wykonasz już wszystkie obowiązki, możesz także sama ustalić najbardziej dla Ciebie optymalny plan działania.
 • brak kontroli – pracując zdalnie wykonujesz swoje obowiązki bez bezpośredniego nadzoru szefa, a czasem już to wystarcza, żeby pracować efektywniej 😉
 • możliwość pracy z dowolnego miejsca – tak tak, przecież praca zdalna to nie tylko praca z domu, w większości przypadków możesz wykonywać ją z dowolnego miejsca. Marzy Ci się dłuższy weekend w górach? Bierz sprzęt i w drogę!
 • oszczędność czasu i pieniędzy – tą zaletę doceni każdy, kto policzył, ile zajmuje dojazd i powrót z pracy, a także ile miesięcznie to kosztuje 😊
 • więcej czasu dla rodziny – jeżeli potrafisz efektywnie wykorzystać czas na pracę docenisz, jak wiele oszczędzasz go pracując z domu. Twoja rodzina na pewno doceni, że masz dla niej więcej czasu 😉

 

Choć praca zdalna wydaje się doskonałym rozwiązaniem, nie wszyscy docenią jej zalety, bo i nie dla każdego okaże się ona odpowiednia. Jeżeli cenisz pracę na własnych warunkach a koleżeńskie rozmowy w czasie pracy uważasz za rozpraszające być może to rozwiązanie idealne właśnie dla Ciebie.